Южная волна HD на youtv
Регистрация
» » » » БІЛГОРОД-ДНІСТРОВСЬКИЙ – АККЕРМАНСЬКА ФОРТЕЦЯ - "ПЕРЛИНИ ОДЕЩИНИ" - volnatv.com

БІЛГОРОД-ДНІСТРОВСЬКИЙ – АККЕРМАНСЬКА ФОРТЕЦЯ - "ПЕРЛИНИ ОДЕЩИНИ" - volnatv.com

14-07-2017, 14:32
БІЛГОРОД-ДНІСТРОВСЬКИЙ – АККЕРМАНСЬКА ФОРТЕЦЯ - "ПЕРЛИНИ ОДЕЩИНИ" - volnatv.comСередньовічна фортеця "Аккерман", побудована на місці античного міста Тіра, на березі Дністровського лиману - одна з найбільш збережених в Україні. До теперішнього часу немає точних наукових даних, які б пролили світло на історію міста початку XIII ст. Суперечливість джерел і розбіжності дослідників пов'язані з датуванням археологічних знахідок.

Благодатний край з м'яким кліматом чорноземної рівнини, не схильний до руйнівних затоплень, землетрусів і зсувів, був завжди привабливим для завойовників.

Розквіт Білгород-Дністровського стався за часів молдавського князя Штефана Великого, який поріднився з Київським князем і в 1454 році добудував фортецю, величавий вигляд якої, був під стать забудов столиці могутньої держави. Аккерманська фортеця, збудована на високому скелястому березі Дністровського лиману, завжди захоплювала і дивувала особливою потужністю і неприступністю. В якості будівельного матеріалу використовувався місцевий камінь вапняк.

Ансамбль фортеці являє собою складну систему з двома рядами стін для оборони. У плані - це невірний багатокутник, розділений стінами для оборони. Загальна довжина стін складає 2 км. Висота стін і веж від 5 до 15 м. До нашіх часів збереглося 26 веж з 34 збудованих. Деякі з них мають назви, пов'язані із стародавніми переказами та легендами: Темниця, Скарбниця, Комендантська, вежі Овідія і Пушкіна.

З боку міста до фортеці можна було увійти через Головні (Кілійські) ворота, які були найважливішим об'єктом в обороні. Свого часу тут був підйомний міст, стояли стулчасті ворота, двоє загострених грат, а на другому ярусі знаходилися отвори, через які можна було лити окріп та смолу.

Внутрішня територія фортеці поділялася стінами для оборони на 4 двори, кожен з яких мав певне призначення і міг самостійно витримати облогу. Призначення Цивільного двору полягало в захисті населення під час ворожого наступу. Двір займав найбільшу територію - майже 5 гектарів, і в той час там були розташовані житлові споруди. Сьогодні на найвищому місці знаходяться найдовша Сторожова вежа і залишки турецької мечеті, побудованої на руїнах християнського храму XII-XIII століть.

Наступний двір - Гарнізонний, площа якого близько 2 гектарів. На території цього двору знаходилися казарми, склади з боєприпасами, стайні. Потрапити на територію двору можна було через спеціальні ворота, які мають особливу систему захисту. Зараз від цих воріт вимощена кільцева дорога.

Портовий або Господарський двір, який призначався для складування і торгівлі, був повністю зруйнований.

Цитадель (фортеця у фортеці) - найдавніша (кінець XII століття) і загадкова будова. По кутах розмістилися 4 найпотужніші вежі, первісна висота стін яких 20 метрів, а товщина - 5 метрів. Двір, який займав трохи більше 300 квадратних метрів, був щільно забудований. У Комендантській вежі був розташований штаб коменданта, тут же був палац, розміщувалася охорона коменданта, зберігалася міська скарбниця, знаходився пороховий підвал. Цитадель мала кругову оборону і була неприступним замком.

Білгород-Дністровська фортеця - унікальна пам'ятка оборонної архітектури середньовіччя. Гарне збереження споруд, різноманіття їх типів, застосування дуже різноманітної і досконалої будівельної техніки роблять об'єкт джерелом цінної наукової інформації, і являє собою велику експозиційну зацікавленість.

Фортеця приховує ще безліч таємниць і загадок, які належить дізнатися. У різний час місто і фортеця відвідали А. Пушкін, Л. Українка, М. Горький, І. Нечуй-Левицький, М. Кропивницький, К. Паустовський, В. Катаєв, А. Міцкевич і ін.

З початку XX століття в фортеці діють реставраційні роботи. 2 серпня 1963 року Указом Ради Міністрів України прийнято рішення про охорону Білгород-Дністровської фортеці і архітектурного пам'ятника. Незважаючи на численні історичні події, ремонти і перебудови, фортеця й досі зберегла свою первісну структуру, та є однією з найбільш визначних пам'яток середньовіччя, і, стикаючись з цією історією, люди будуть ще довго дивуватися її неповторністю.Автор: nikolaev
Прочитали - 339
Распечатать
Комментарии к новости0
Комментировать